10 důležitých signálů toho, že se blíží porod

Kategorie
 
 
 
 
 
 

10 důležitých signálů toho, že se blíží porod

10 důležitých signálů toho, že se blíží porod

Mnoho budoucích maminek se svého porodu obává. Máte i vy strach z toho, že nestihnete přijet do porodnice včas? Bojíte se, že nerozpoznáte první příznaky, a nakonec porodíte doma, případně cestou do porodnice? 

Pojďme si povědět o nejčastějších příznacích blížícího se porodu, díky kterým se vaše obavy o něco zmenší, případně úplně vymizí.
 

Stihnu přijet do porodnice?

Určitě jste už slyšeli, případně i zažili ženy, které to do porodnice prostě nestihli. Proč se to vlastně stalo a jako se tomu vyhnout? Možná vás zklameme, ale nejen prvorodičky mají strach z toho, že nestihnou přijet do porodnice včas. Dokonce ani vícenásobné maminky kolikrát nedokážou úplně přesně říci, či už to na ně přišlo, anebo je to jen planý poplach.

Na to, abychom předešli stresovým situacím, si řekneme o častých příznacích, díky kterým budete vědět, že je už děťátko na cestě.


První signály se objevují i den dva dopředu 

První příznaky toho, že se zanedlouho stanete maminkou, vám může dát miminko najevo i několik hodin před porodem. Většinou už pár dní dopředu se u vás mohou objevit první příznaky toho, že to už nebude dlouho trvat. Jaké signály to jsou? 

⦁    začne se vám lépe dýchat, jako by vám miminko přestalo tlačit na bránici
⦁    budete mít pocit, jako by se zasunulo níže do pánve 
⦁    objeví se u vás růžově až hnědě zabarvený výtok
⦁    dostaví se falešné kontrakce
⦁    dostanete křeče v oblasti pánve či konečníku
⦁    pocítíte výraznou únavu

Samozřejmě, že každá žena reaguje jinak a u každé se objevují jiné příznaky. Nemusí se tak u vás projevit všechny a už vůbec ne najednou.

Falešný poplach?

Mnohokrát se stává, že budoucí maminky zpozorují signály a jedou úprkem do nemocnice, ale lékař je pošle zpět domů.  Jak ale rozpoznat pravé kontrakce od těch falešných? Čeho je důležité si všímat a kdy je ten správný čas navštívit lékaře?

4 znaky začínajícího porodu

Už jsme si řekli o prvních příznacích, které se mohou dostavit i den nebo dva před porodem. Nyní věnujte svoji pozornost signálům, díky kterým budete vědět, že váš porod právě začíná.

Odtekla vám plodová voda

Určitě jste už ve filmech viděli známé scény, kde ženě odteče plodová voda. Ve skutečnosti však nečekejte žádnou potopu, ale spíše něco jako únik moči. Některým ženám dokonce plodová voda odteče až během samotného tlačení. Ne vždy tedy přichází plodová voda jako ta první.

Pokud už vám ale plodová voda odtekla, porod začne přibližně do 12 hodin. Je tedy na čase připravit se na odchod do nemocnice.

Známky krve či nahnědlý výtok

Pokud se u vás objeví nahnědlý výtok či trochu krve, nemusíte se hned bát. To se pouze krček dělohy připravuje na porod. Uvolňuje se a otevírá, díky tomu vylučuje hlen, kterým je obalený.

Po objevení výtoku může porod začít už během několika hodin, ale také až za několik dní. 

Pravidelné kontrakce

Pokud vám neodteče plodová voda, případně si toho nevšimnete, kontrakce vás na blížící se porod jistě upozorní. Na začátku budou slabé a nepravidelné, ale čím bude porod blíže, tím budou intenzivnější a pravidelnější.

Bolest zad

Mnoho žen si těsně před porodem stěžuje na výraznou bolest zad. Ano, možná patříte k ženám, které bolí záda téměř celé těhotenství. S blížícím se porodem se ale tato bolest zvýrazní. Je to tím, že vám miminko tlačí na páteř.

Je čas jet do porodnice

Pokud pozorujete výše uvedené příznaky, je čas jet do nemocnice. Nezapomeňte si do porodnice vzít všechny potřebné věci. 

Držíme vám palce a přejeme, aby váš porod proběhl hladce a úspěšně. :)

 
 
 
Bonus klub
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
google-site-verification=Oc4MOf4q3ElOtZLt1C1oH5XT_UMgGiIpsmr6QELjVx0
Plná (Desktop) verze