Cestování je skvělé pro zdraví. 8 způsobů, jak pomáhá

Kategorie
 
 
 
 
 
 

Cestování je skvělé pro zdraví. 8 způsobů, jak pomáhá

Cestování je skvělé pro zdraví. 8 způsobů, jak pomáhá

Cestování je pro mnohé volnočasovou aktivitou a hobby, které milují. Poznávání nových krajin, lidí a míst dokáže příjemně působit na psychiku. Díky novým místům se člověk dokáže změnit, dívat se svět úplně jinýma očima a nasbírat velké množství zkušeností

Uvolněná psychika potom spouští řetězec pozitivních vlivů na další orgány a celkový zdravotní stav. Jak dokáže cestování ovlivnit naše zdraví?

1. Sbohem stres náš každodenní

Stresujeme se kvůli práci, kvůli škole anebo kvůli osobnímu životu a věcem, které se nám dějí. Pro naše tělo není stres dobrý a není se čemu divit, že o něm mnozí odborníci mluví jako o nemoci 21. století. Bojovat proti němu můžete mnohými způsoby, například i cestováním.

To, že cestování dokáže bojovat proti stresu, potvrzuje i Dr. Margaret J. King, ředitelka Centra pro kulturní studie a analýzy. Když odjedete někam pryč, svoje každodenní starosti necháte za sebou. Budete poznávat cizí lidi, nová místa, možná se budete učit nový jazyk. Pochopíte, že věci, které vás doma znervózňují a stresují, jsou jen maličkostí.

2. Zvýší se vám imunita

Imunitní systém funguje přesně opačně, než si ve společnosti myslíme. Když se snažíme chránit se před všemi viry a nemocemi, člověk onemocní. Naopak, když ho vystavujeme různým zkouškám, člověk je silný a zdravý. A právě díky cestování, při kterém objevujete nová místa, ochutnáváte lokální stravu a setkáváte se s novými lidmi, může se váš imunitní systém posilnit.

Jedna zajímavá studie uveřejnila výsledky výzkumu, jak “špinavé” a cizí prostředí dokáže posilnit náš imunitní systém. Většina těchto bakterií je neškodná a imunitní systém si s nimi dokáže poradit. Pro silnou imunitu je nevyhnutelné, aby se dostávala do kontaktu s jinými bakteriemi, se kterými obyčejně bojovat nemusí.

Ale pozor. Pokud se chystáte na místa, kde hrozí infekční nemoci a je potřebné očkování, určitě neriskujte a necestujte bez očkování. Nezapomínejte ani na pravidelnou hygienu.

3. Snižuje se riziko srdečního infarktu

Stres má ve velké míře vliv právě na srdce. Pod vlivem nervů a vypětí nám často srdce bije jako o život. Díky tomu, že se po dobu cestování zbavíte přebytečného stresu, můžete snížit i riziko srdečního infarktu.

Tento fakt potvrzuje dlouhodobá studie, která začala už v roce 1948. Trvala přibližně 20 let. Po celou dobu se sledovaly ženy, které cestovaly a ženy, které necestovaly nebo jen velmi málo.

Výsledek byl jasný. Ženy, které cestovaly, měly osmkrát menší šanci dostat srdeční infarkt anebo jiné onemocnění srdce.

4. Dostane vás do formy

Cestovat znamená objevovat nová místa. Snažte se vytěžit z času, který trávíte v novém prostředí maximum a vidět co nejvíce. To znamená, že se budete hýbat.

Ať už jste na dovolené u moře, anebo někde na výletě, který zahrnuje turistiku, či poznávání, tak ve většině případů nachodíte o dost více, než doma anebo v sedavé práci.

5. Větší pohoda a pocit štěstí

Když odpočítáme stres, který nás opustí hned, jak opustíme svůj domov, a také to, že po dobu dovolené jsme aktivní a držíme se ve formě, můžeme získat krásný výsledek. Tímto výsledkem je celková pohoda a pocit štěstí. Cestování jednoduše perfektně ovlivňuje psychiku, díky tomu se cítí šťastnější.

Studie z University of Surrey přišla s faktem, že nejenom samotné cestování ovlivňuje naše štěstí, ale už pouze plánování cestování a vybírání dovolené má na nás pozitivní vliv. To znamená, že jsme šťastnější nejenom po dobu dovolené, ale těšíme se na ni už předem.

6. Utužuje vztahy

Uvažujete nad tím, že byste vzali svoji polovičku na nějaký výlet anebo dovolenou? Studie dokázaly, že pokud cestujete se svým partnerem, vztah je silnější a romantický.

Celé tajemství spočívá v tom, že spolu se svým partnerem sdílíte zážitky, které se vymykají každodenní všednosti. Odnášíte si vzpomínky na příjemně strávený čas ve dvojici, což je v konečném důsledku velkým „opravovačem“ vztahů.

7. Nakopne kreativitu

Říká se, že na to, aby byl mozek stále fit, je třeba ho něčím zaměstnávat. Cestování mozku poskytuje opravdu velmi mnoho aktivit a podnětů. Objevujete nová místa, musíte komunikovat v jazyce, na který nejste zvyklý, snažíte se zorientovat v mapě, případně máte čas na čtení knížek.

Studie také potvrzují, že díky cestování a novým podnětům získáváme více inspirace a jsme kreativnější.

8. Budete žít déle

Když člověk cestuje, žije déle. Není to nic divného, pokud vezmeme v úvahu všechny faktory, které zmiňujeme. Pokud cestujete, zbavujete se stresu, posilníte svoji imunitu, budete ve formě, šťastnější a spokojenější

Podporují to i údaje z 40 roků trvajícího výzkumu Univerzity v Helsinkách. Lidé, kteří si vezmou ročně více, než 3 týdny dovolené, mají o 63% vyšší šanci prodloužit si život.

Odpočívat je proto nutné stejně intenzivně, jako pracovat.

 

 
 
 
Bonus klub
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
google-site-verification=Oc4MOf4q3ElOtZLt1C1oH5XT_UMgGiIpsmr6QELjVx0
Plná (Desktop) verze