Kdy je nejvhodnější čas na první návštěvu dítěte u zubaře?

Kategorie
 
 
 
 
 
 

Kdy je nejvhodnější čas na první návštěvu dítěte u zubaře?


 
Mnoho rodičů řeší dětského zubaře až v případě, kdy už mají nějaký problém. První zkušenost se zubařem je tak založená na ošetření kazu, což může v dítěti vyvolat velmi nepříjemnou, často až traumatizující zkušenost. Pokud se tomu budeme chtít vyhnout, je třeba jít k lékaři o něco dříve.

První návštěva zubaře

Kdy je ale tedy ten nejvhodnější čas na to jít s dítětem k zubaři? A jak na tuto návštěvu dítě připravit, tak, aby se nebálo? Co nejdříve začít s prvním čištěním zoubků a nečekat na první kaz.

Nečekejte na první kaz

Jak jsme se už zmínili, mnoho rodičů začne zubaře řešit až v případě, kdy je potřebný a dítěti se objevil v ústech první kaz, případně má první bolístky. Nenechejte to dojít tak daleko a vyhněte se tomu, aby byla první zkušenost dítěte se zubařem negativní.
 

Někteří odborníci se hodují na tom, že k zubaři je vhodné přijít ve věku okolo dvou, nejdéle ve třech letech. Americká dentální asociace, ADA, doporučují první zubní prohlídku dítěte už ve věku jednoho roku, případně v době, kdy vyrostou první mléčné zoubky.


Připadá vám to brzy? Podle odborníků je důležité nezanedbat dětský chrup a být aktivní už od ranného věku. Má to vliv nejen na to, jak bude dítě zvládat návštěvy zubního lékaře, ale i na zdraví jeho chrupu v pozdějším věku.
 

Na návštěvu zubaře se dopředu připravte

Nejdůležitější je dítě dopředu připravit na to, že se mu pan doktor anebo paní doktorka podívá na zoubky. Můžete mu říct, že se jen podívá, jak mu rostou, a že mu řekne, kolik mu jich ještě chybí, případně, jak si je má správně čistit.
 
Pokud se snažíte dítě na návštěvu zubaře připravit, rozhodně jí nedávejte zvláštní důležitost. Dítě musí pochopit, že je to běžná záležitost a nic výjimečného. Pokud budete chtít, můžete po návštěvě zubní ambulance dítě odměnit, například zajímavou dětskou hračkou.
 
TIP: Dětské hračky holandské značky Little Dutch vás osloví nejen krásnými barvami, ale hlavně jsou vyrobeny z přírodního materiálu.
 

První kontrola

Jak jsme už výše zmínili, nejlepší je vzít dítě k zubaři ještě předtím, než ho bude potřebovat.  Pokud se bude první návštěva nést ve smyslu preventivní prohlídky, dítě se nebude mít čeho bát a k lékaři si vytvoří pozitivní vztah.

Jak vybrat zubaře pro dítě?

Mnoho rodičů vybere, přirozeně, pro dítě zubaře, ke kterému sami chodí. Pokud má váš zubař zkušenosti s maličkými dětmi, je to v pořádku. Předem se s ním ale dohodněte, jestli k němu můžete dítě vzít, protože někteří zubaři s dětmi zkušenosti nemají, případně ošetřují starší děti.
 
Pokud vyberete zubaře, který má i malé pacienty, je o mnoho vyšší šance, že zkušenost vašeho dítěte s ním bude pozitivní. Chcete přeci, aby si vytvořil pozitivní vztah k zubaři a nebálo se zbytečně každé návštěvy.

Ústní hygiena už od začátku

Na závěr si řekneme také o tom, jak naučit dítě pravidelně si čistit zoubky. Základním úspěchem je být mu vzorem, to znamená, umývat si zuby pravidelně tak, aby vás dítě vidělo. Když mu vyroste první zoubek, můžete s ním jít nakoupit první zubní kartáček a spolu si potom vyčistit zuby.
 
Když dítě uvidí, že to děláte i vy, bude to po vás opakovat a vytvoří si z toho pravidelný rituál. Při samotném čistění ho tak můžete vždy dopředu připravit na návštěvu zubaře, a to jednoduchým povídáním o tom, jak sami chodíte na prohlídky, a co se na návštěvě děje.
 
Přejeme vám mnoho příjemných návštěv u zubaře, bez zbytečného strachu a paniky.
 
TIP: Pokud máte domácího miláčka a chystáte se na první návštěvu k veterináři, zde si můžete přečíst pár rád, na co se připravit.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
google-site-verification=Oc4MOf4q3ElOtZLt1C1oH5XT_UMgGiIpsmr6QELjVx0
Plná (Desktop) verze