Kategorie
 
 
 
 
 

První návštěva u veterináře - na co se připravit?

První návštěva u veterináře - na co se připravit?
zdravotnické oblečení - První návštěva u veterináře
Pořídili jste si zvířátko a chystáte ses ním poprvé k veterináři? V tomto článku si řekneme, co všechno Vás u veterináře čeká, jak veterinární prohlídka probíhá a dáme Vám také pár tipů, jak ji přežít bez zbytečného stresu a paniky. 

Základní veterinární péče

Tak jako my musíme chodit k lékaři, tak i Váš čtyřnohý kamarád, případně jiné zvířátko, musí navštěvovat svého lékaře veterináře. První návštěva v ordinaci bývá matoucí, ale předpovídá, jak bude Váš domácí miláček reagovat na veterináře v budoucnosti. Nikdo z nás jistě nechce, aby chodil k veterináři s obavou a ve stresu.

Jak začít s návštěvami u veterináře

Nejlepší, co můžete udělat, je najít si veterináře co nejblíže k Vašemu bydlišti. Je to vhodné zejména kvůli tomu, abyste ho měli co nejblíže, pokud se něco stane.
 
Také doporučujeme objednat se k veterináři dopředu. Ušetříte tak svého chlupáče zbytečně dlouhého čekání, které by ho mohlo vystrašit. Víme, že veterináři mají často krásné zdravotnické haleny a snaží se ambulanci a čekárnu udržovat v čistém stavu, ale Váš pejsek má silný čich a pachy mu nemusí být příjemné.

Příběh první návštěvy u veterináře

Při návštěvě veterináře nechte Vašeho pejska očuchat okolí. Zbytečně ho netahejte a nechte ho najít si svoje místo, kde mu bude nejlépe. Samozřejmě, pokud to okolnosti dovolují. Čekání mu můžete zpříjemnit podáním pár pamlsků.
 
Při návštěvě samotné ambulance ho nemusíte hned dávat na stůl. Počkejte na vyzvání lékaře. Zbytečně byste tak psíka stresovali. Lékař se s ním nejdříve seznámí, zeptá se Vás na pár otázek a založí mu zdravotní kartu. 
 
Zeptá se Vás například na krmení a původ, mezitím zkontroluje stav srsti, sliznic, zubů a také si poslechne srdíčko.  Určitě ho i zváží na veterinární váze.

Vakcinační schéma

Podle věku a případných předcházejících ošetření vám veterinář doporučí vakcinační schéma a vystaví štěňátku nový očkovací průkaz. Seznámí Vás s postupy při odčervení, které se liší podle druhu zvířete, jeho věku, hmotnosti a dalších faktorů.
Jak stárnou zvířátka? Přepočítejte si jejich věk na lidské roky

Není třeba se bát

Veterinářů není třeba se bát. Každá návštěva veterináře je individuální a téměř vždy tam přijdete kvůli něčemu jinému. Někdy je to očkování, jindy úraz. Pokud se Váš domácí mazlíček návštěv u veterináře bojí, nebojte se, časem si určitě zvykne. Stačí mu tuto návštěvu zpříjemnit.

Tipy, jak si návštěvu u veterináře zjednodušit

 
  • Abyste pejskovi zpříjemnili návštěvu u veterináře, zkuste si doma nacvičit tuto prohlídku. Jemně se mu dotýkejte bříška, tlapek, ocásku a drápků.  Pejsek si tak na to zvykne a nebude mu to potom nepříjemné ani u veterináře.
  • Zvykejte ho na přepravku. Pokud budete přepravku používat pouze na cestu k veterináři, bude se bát a vystresuje ho už jen pohled na ni. Jakmile si na ni zvykne, bude mu i cesta k veterináři příjemnější.
  • Jak jsme již psali, vezměte si k veterináři také pár oblíbených pamlsků.
 

Rada na závěr

I když jste u někdy předtím měli domácí zvířátko a bylo klidné během návštěv u veterináře, u dalšího to tak vůbec nemusí být. Každé zvíře reaguje na “bílé pláště” jinak, stejně jako na cizí prostředí. Pokud mu však ukážete, že se není čeho bát, určitě si postupně zvykne i na tyto návštěvy a na to, že i on musí občas navštívit svého lékaře, aby byl stále v kondici.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze