Kategorie
 
 
 
 

Lékařská mise Uganda

Lékařská mise Uganda

uganda

Jsme rádi, že jsme mohli obléknout mladý tým 4 zdravotníků, který se vydal do Ugandy, by zajistili základní lékařskou péči chudým rodinám. Naše zdravotnické oblečení tak čelilo náročným podmínkám. Podívejte se, jak uniformy Grey´s Anatomy obstály v náročném prostředí Afriky.

Zpětná vazba na naše oblečení, zn. Grey´s Anatomy by Barco

V říjnu 2022 jsme zamířili s organizací GDM Community Outreach  - The Good Doctors Medical Community Outreach, z.s. na lékařskou misi do africké Ugandy. A abychom pořádně naši neziskovku reprezentovali, vybrali jsme si lékařské uniformy od firmy Medical Uniforms. Hledali jsme pohodlný materiál, dostatečně odolný, prodyšný a právě toto všechno a ještě mnohem víc jsme našli právě u nich. Byli jsme všichni velice mile překvapeni kvalitou materiálu. Jak haleny, tak i kalhoty se nosily prakticky samy, s neuvěřitelnou lehkostí. Uganda se nachází přímo na rovníku a tak nám opravdu přišlo vhod, že naše lékařské oblečení bylo též dostatečně volné a hlavně prodyšné, perfektně nám všem sedělo. Výběr byl opravdu velkolepý a já jsem neskutečně ráda, že nám Medical Uniforms pomohly na naší misi vypadat a cítit se sebejistě a pohodlně. Během práce zdravotníků na takovéto misi je také důležité, aby bylo oblečení dostatečně odolné, aby neškrtilo, zkrátka aby lékaře při práci neomezovalo. To vše tyto uniformy splnily na jedničku. 

Ještě jednou za celý tým GDM Vám děkujeme. 

Mimochodem i ugandským lékařům a sestrám se uniformy velmi líbily a neustále se ptali, odkud je máme. :)

Více o misi Uganda:

Mise Uganda je pilotním projektem spolku GDM Community Outreach – The Good Doctors Medical Community Outreach, z.s., založeného MUDr. Annou Herdovou.

 

V říjnu (2022) se tým 4 zdravotníků vydal na celý měsíc do rovníkové Afriky, a to přímo do Ugandy. Hlavním cílem celého projektu bylo zajistit základní lékařskou péči především v chudých venkovských oblastech země.

Konkrétně jsme působili v distriktu Luuka poblíž města Jinja. Lékařský výjezd byl rozdělen na 3 části. První část byl tzv. Outreach, kdy jsme jezdili po vesnici v distriktu a naší každodenní náplní práce bylo starat se o rodiny postižené blechou písečnou – tzv. Jiggers, která způsobuje nemoc zvanou tungóza.

 

Samičky blechy po oplodnění penetrují do kůže hostitele (člověka), kde posléze nakladou vajíčka. Výživu získávají z krve hostitele. Po nakladení vajíček samička umírá. Vajíčka jsou posléze vyloučena ven (nejčastěji na písek), kde se z nich líhnou larvy.

 

V začátcích onemocnění jsou postižená místa, především na rukách a nohách, bolestivá a svědí. Poté se tvoří podkožní velmi bolestivé léze, které se často sekundárně zinfikují. Zhoršený průtok krve a nasedající sekundární infekce může následně vést až ke gangréně a nutné amputaci.

 

Naším úkolem bylo takové rodiny najít. S tím nám pomohli dva místních vesničani, kteří fungovali jako naši průvodci. Poté jsme se s chutí mohli pustit do ošetřování. Postižená místa je nejdříve třeba důkladně omýt, vydezinfikovat, pomocí skalpele nebo ostré jehly blechu/vajíčko vyjmout a ránu znovu jodovou dezinfekcí vyčistit. Následně se na rány nanesla vazelína tak, aby se zamezilo přístup kyslíku k potencionálně přeživším blechám, čímž dojde k jejich uhynutí.

 

Ve druhé část výjezdu jsme se zaměřili na testování dětí na malárii. Po domluvě s ředitelem místní základní školy jsme otestovali přibližně 70 dětí. Přibližně 35% z testovaných bylo pozitivních. Dětem se poté preventivně rozdaly vitamíny C a pilulky na odčervení.

 

Malárie je obrovským problémem, a to nejen v Ugandě. Bohužel spousta rodin s dětmi si léčbu nemůže finančně dovolit. Další potíž nastává v pravidelném užívání léků. Kompliance rodin pacientů není nijak valná, a tak se kolikrát stává, že rodiče odmítnou léky nemocnému podat.

 

V závěru našeho výjezdu jsme dostali možnost stážovat ve Whisper’s Children Magical Hospital ve městě Jinja. Whisper’s je taktéž neziskovou organizací, která se snaží zpřístupnit lékařskou péči hlavně dětským pacientům a nastávajícím maminkám. Během stáže jsme si vyzkoušeli práci na dětské JIP, urgentu i na dalších odděleních.

 

Základem na takové stáži je NESROVNÁVAT africkou a evropskou nemocnici. Zásadním rozdílem je nedostupnost určitých léků, zdravotnických přístrojů, pomůcek (které my považujeme za samozřejmost kolikrát)  a pak africký lékař se potýká s úplně odlišnými diagnózami – zlatým příkladem je malárie a její komplikace, srpkovitá anémie, parazitární onemocnění (př. Bilharzióza) apod. Stav pacienta je častokrát komplikován závažnou podvýživou. Zjednodušeně, věci se prostě musí brát tak, jak jsou. A musíme se naučit využít všeho možného a hlavně dostupného tak, aby z toho náš pacient profitoval.

 

To vše a ještě víc je denním chlebem v této kouzelné nemocnici. Vidět to na vlastní oči a hlavně si vyzkoušet pracovat v takových podmínkách nás všechny utvrdilo v tom, že naše české zdravotnictví je na velmi vysoké úrovni a my si toho vůbec nevážíme.

 

  pomáháme

        

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze